Strona główna » Czym są fotokomórki?

Czym są fotokomórki?

Napędy do bram posiadają różnego rodzaju zabezpieczenia przed zgnieceniem i uderzeniem przez skrzydło bramy. Jednym z tych zabezpieczeń są fotokomórki.

jak działają fotokomórki?

 

Urządzenia te działają na zasadzie wiązki promieni podczerwieni. Po jednej stronie jest nadajnik, po drugiej odbiornik. Kiedy wiązka promieni fotokomórki świeci na odbiornik automatyka „wie”, że nie ma żadnej przeszkody. W momencie przerwania wiązki, fotokomórka odbiorcza daje informację do centrali napędu o wykryciu przeszkody. Centrala natychmiast zatrzymuje i odwraca ruch skrzydła bramy. 

fotokomórka montowana na słupie stalowym
fotokomórka montowana na słupie murowanym

Jak montować fotokomórki?

Fotokomórki zabezpieczające wjazd instalowane są na słupach bramowych po obu stronach wjazdu. Wysokość zamocowania zależy od rodzaju pojazdów, które będą przejeżdżać przez bramę. W przypadku samochodów osobowych jest to 50cm od bruku, przy ciężarówkach należy fotokomórki zamontować na wysokości 100cm. Jest to spowodowane tym, że przyczepy mają wyższe zawieszenie i fotokomórki zamontowane niżej nie będą spełniały swojej funkcji. Jeśli przewiduje się ruch obu typów pojazdów, należy zainstalować fotokomórki na obu wysokościach.

Fotokomórka odbiorcza firmy Came DIR10
Fotokomórka nadawcza firmy Came DIR10

rodzaje fotokomórek

Istnieją różne typy fotokomórek: przewodowe i bezprzewodowe. Te pierwsze są praktycznie bezobsługowe, ale do montażu należy doprowadzić okablowanie z centrali napędu. Kiedy nie ma takiej możliwości, można zastosować fotokomórki bezprzewodowe. I tu mamy dwie możliwości: bateryjne albo odblaskowe. Bateryjne wymagają od użytkownika wymiany źródła zasilania. W zależności od producenta bateria będzie wytrzymywać od roku do trzech lat. Rozwiązanie odblaskowe jest najbardziej podatne na zakłócenie w postaci „oślepiania” przez słońce. Należy go unikać w przypadkach dużego nasłonecznienia od strony bramy.

Jedna linia fotokomórek zabezpieczających jest wymagana przy bramach przesuwnych i dwuskrzydłowych sterowanych z pilota. Aby zwiększyć bezpieczeństwo osób lub zwierząt przebywających w okolicy pracy bramy, można zainstalować dodatkowe linie fotokomórek: od wewnętrznej strony posesji, po stronie, na którą otwiera się brama przesuwna lub zabezpieczając obszar pracy skrzydeł bramy dwuskrzydłowej. Dodatkowym zabezpieczeniem mogą być czułe listwy krawędziowe, które aktywowane w momencie napotkania na przeszkodę natychmiast zatrzymują skrzydło bramy. 

Jak dbać o fotokomórki?

Niezależnie od zamontowanego typu fotokomórek, należy pamiętać, aby utrzymywać w czystości elementy optyczne fotokomórek. Regularnie należy sprawdzać, czy roślinność nie zakłóca pracy zabezpieczeń. Należy regularnie co rok lub częściej zlecać wykonanie przeglądu automatyki bramowej i jej zabezpieczeń. Dzięki temu nie spotka Cię niespodziewana lub niebezpieczna sytuacja. Jeśli chcesz się umówić na przegląd, kliknij i zadzwoń 609 993 884

Zanieczyszczona fotokomórka

Brak regularnych przeglądów może doprowadzić do uszkodzenia urządzeń zabezpieczających i w konsekwencji do stworzenia zagrożenia. Wykonujemy przeglądy, podczas których m.in.: czyścimy automatykę i pozostałe akcesoria, sprawdzamy poprawność działania i kontrolujemy stan mocowań.

Cały zakres przeglądu opiszemy w innym wpisie.

Potrzebujesz pomocy ze swoją bramą?
kliknij i zadzwoń 609 993 884