Strona główna » Okablowanie do bram wjazdowych

Okablowanie do bram wjazdowych

okablowanie do bramy

Poprawnie wykonane okablowanie do bramy wjazdowej zapewni długą i bezawaryjną pracę przez wiele lat.

Należy zadbać przede wszystkim o:
– przewody ziemne żelowane
– peszle ochronne
oraz wykonanie okablowania przed ułożeniem podjazdu.

Poniższe wskazówki dotyczą podstawowych i standardowych rozwiązań w większości bram w domach jednorodzinnych. Zawsze należy zapoznać się z instrukcją wybranego napędu odnośnie wymagań montażowych. Ze swojej strony służę pomocą w wykonaniu instalacji lub samym doradztwem.

Brama dwuskrzydłowa

Podstawowe okablowanie do bramy dwuskrzydłowej z jedną linią fotokomórek zabezpieczających obejmuje:
zasilanie – przewodem min. 3×1,5 mm2 – doprowadzony z bezpiecznika z domu do miejsca, w którym zainstalowana będzie centrala sterująca bramy;
zabezpieczenie – przewodem min. 4×0,5 mm2 – doprowadzony z miejsca instalacji centrali sterującej do słupów z zawiasami po obu stronach bramy;
silniki – przewodem min. 3×1,5 mm2 – doprowadzony z miejsca instalacji centrali sterującej do słupów z zawiasami po obu stronach bramy; 

Ważne!
Do podłączenia silników najlepiej użyć przewodów w formie linki, a nie drutu. Drut w czasie pracy łamie się, powodując problem z pracą siłowników.

Brama Przesuwna

Podstawowe okablowanie do bramy przesuwnej z jedną linią fotokomórek zabezpieczających obejmuje:
– zasilanie – przewodem min. 3×1,5 mm2 – doprowadzony z bezpiecznika z domu do miejsca, w którym zainstalowany będzie napęd przy bramie przesuwnej;
– zabezpieczenie – przewodem min. 4×0,5 mm2 – doprowadzony z miejsca instalacji napędu do słupów bramowych po obu stronach.

furtka

Zależnie od domofonu lub wideodomofonu w większości przypadków cyfrowych wystarczy przewód dwużyłowy 2×1 mm2 od słupa furtki, na którym jest zainstalowana przylga, do skrzynki z bezpiecznikami. A dalej do miejsca instalacji panelu rozmównego. Warto jednak się zabezpieczyć i położyć skrętkę UTP 2x2x0,5 mm2.

Jeśli brama przesuwna zachodzi na światło furtki, nie ryzykuj! Ułóż przewód minimum 2×1 mm2 od słupa furtki, na którym jest zainstalowana przylga, do miejsca instalacji napędu bramy przesuwnej. Podłączenie zabezpieczenia zatrzyma bramę, jeśli furtka zostanie otwarta.

Jeśli domofon przy furtce ma otwierać również bramę, ułóż przewód minimum 2×1 mm2 od słupa furtki, na którym jest zainstalowana przylga, do miejsca instalacji napędu bramy przesuwnej lub w przypadku bramy dwuskrzydłowej – do centrali.

o czym warto pamiętać?

Do podłączenia zabezpieczeń najlepiej użyć przewodów UTP z ilością żył 2x2x0,5 mm2. Umożliwi to ewentualną rozbudowę lub podłączenie drugiej linii fotokomórek. Przewody te, warto również ułożyć pomiędzy furtką a napędem bramy przesuwnej lub centralą bramy dwuskrzydłowej. Wykorzysta się je do ewentualnego sterowania z domofonu lub zabezpieczenia furtki.

W przypadku lampy ostrzegawczej użyj przewodu min. 2×0,75 mm2 od miejsca instalacji centrali / napędu do słupa, na którym ma być zamontowana lampa.

Nowoczesne lampy posiadają wbudowaną antenę. Warto z niej skorzystać, jeśli ogrodzenie wykonane jest z muru lub przęsła i brama jest nieprzejrzysta. Zapewni to dobry zasięg pilotów a wystarczy tylko kilka metrów przewodu antenowego RG58. 

Wszystkie ułożone przewody powinny mieć z każdej strony zapas minimum 1 metra od miejsca ich wyprowadzenia. Dzięki temu przy montażu automatyki i akcesoriów nie spotka nas niemiła niespodzianka zza krótkim przewodem.

Zawsze przy zamawianiu automatyki zapytaj, ile przewodów koniecznych jest do połączenia silników. Zdarzają się napędy do bram przesuwnych, które wymagają prócz zasilania dodatkowych żył od tzw. krańcówek, informujących centralę o pozycji skrzydła bramy.

Jeśli potrzebujesz pomocy przy wykonaniu bądź zaprojektowaniu okablowania do swojej bramy, zapraszam do kontaktu. kliknij i zadzwoń 609 993 884