Strona główna » Po co wykonywać przegląd bramy wjazdowej?

Po co wykonywać przegląd bramy wjazdowej?

przegląd bram wjazdowych wrocław oława
przegląd bram wjazdowych wrocław oława

Bramy wjazdowe mają niebagatelne znaczenie w każdym miejscu, gdzie najważniejsza jest wygoda stosowania i pełnia bezpieczeństwa. Niezależnie, czy mówimy o domu, terenie firmy czy instytucji, wszędzie są one niezwykle ważne, zapewniając zabezpieczenie przed niepowołanym dostępem. Żeby brama służyła nam długo, powinniśmy pamiętać o regularnym wykonywaniu jej przeglądu. Dowiedzmy się, dlaczego to tak istotne!

Brama wjazdowa - krótka charakterystyka

Nim przejdziemy do sedna tematu, zobaczmy na początek, z czego składa się brama wjazdowa. To kilka elementów, wśród których wymieniamy słupki (przeważnie dwa umieszczone po obu stronach otworu wjazdowego), podpora ramy (najczęściej metalowe lub drewniane belki), skrzydła bramy (zazwyczaj to dwa skrzydła, mogą otwierać się na zewnątrz lub do środka). Inne elementy to zawiasy, zapewniające płynne otwieranie i zamykanie, zamek i klamki oraz w przypadku bramy przesuwnej dwa wózki jezdne.

Bezpieczeństwo i ochrona, czyli to, co najważniejsze

Nie ma wątpliwości, że głównym zadaniem bramy wjazdowej i połączonego z nią ogrodzenia jest zapewnienie sobie maksymalnego poziomu bezpieczeństwa i ochrony. Żeby tak było, nie możemy zaniedbać regularnego sprawdzania stanu technicznego, gdyż pozwala to w sposób skuteczny wykryć ewentualne problemy, jak uszkodzenia, luzowanie elementów, czy usterki związane z systemem automatyki bramowej. Jeśli nie będziemy tego kontrolować awaria może być poważniejsza, a ryzyko włamania lub wypadku znacznie wzrośnie. Nie lekceważmy więc tych kwestii – postarajmy się o przeprowadzenie regularnych przeglądów bramy wjazdowej oraz szlabanów.

Przegląd bramy wjazdowej = wydajność i niezawodność

Jak napisaliśmy – kwestia bezpieczeństwa bramy wjazdowej jest niezwykle istotna, żeby teren był dobrze chroniony. To oczywiście nie wszystko, o czym trzeba pamiętać, bo równie ważny obszar dotyczy wydajności i niezawodności. Powinno być to zapewnione, żeby funkcjonowała bez zarzutu. Kluczowe jest więc, by w trakcie przeglądu skupić się na najważniejszych elementach jak napędy, połączenia śrubowe, działanie zabezpieczeń i wszystkie inne podzespoły, jakie mają tendencję do tego, by szybko ulegać zużyciu lub uszkodzeniom. Jeśli podczas takiej analizy, wykryje się problemy, można szybko podjąć działania naprawcze, zapobiegając poważniejszym usterkom i oszczędzając tym samym większych wydatków w przyszłości. W efekcie brama jest zawsze sprawna i niezawodna, bez większych awarii i środków na jej naprawę.

Trzymaj rękę na pulsie – pamiętaj o przeglądzie

Nie ma więc wątpliwości, że przegląd bramy wjazdowej przesuwnej lub dwuskrzydłowej to coś, o czym musi pamiętać każdy właściciel ogrodzonego terenu, niezależnie czy to miejsce, gdzie mieszkamy czy tam, gdzie mamy firmę. Taki przegląd to najlepszy sposób na to, by ewentualne usterki i uszkodzenia wykryć dużo, dużo wcześniej, co zapobiegnie poważniejszym komplikacjom w przyszłości. Tym bardziej, że czasem naprawdę nie trzeba wiele – wystarczy drobna naprawa lub wymiana uszkodzonych części, żeby zażegnać awarię, eliminując przy okazji kosztowny i zajmujący serwis. Przegląd to jednak dużo więcej – to sprawdzenie stanu elementów elektronicznych i napędowych, dzięki czemu możemy się przekonać o tym, w jakim są stanie i czy już wymagają wymiany, czy są w dobrym stanie, więc nie trzeba ich wymieniać.

Regularne przeglądy to dłuższa żywotność bramy wjazdowej

Wpływa to jednocześnie na inny ważny aspekt – wydłużenie jej żywotności. Jeśli więc chcemy, aby działała bez zarzutu przez długi czas i rzadziej się psuła, nie możemy tego zaniedbać. Tylko regularne zabiegi pielęgnacyjne, jak czyszczenie, smarowanie i konserwacja, są w stanie znacząco zmniejszyć działania czynników zewnętrznych, takich jak osadzanie się brudu czy korozja.

Przepisy – o nich trzeba też pamiętać

Co równie ważne, czasem determinowane jest to przez przepisy prawne, mówiąc o konieczności konserwacji przeglądu bram wjazdowych. Trzeba się wobec tego upewnić, że nasza brama wjazdowa spełnia kluczowe wymogi, które są określone przez lokalne przepisy oraz normy. Trzeba się o to zatroszczyć nie tylko z tego względu, aby brama sprawowała się bez zarzutu, ale też z powodu ewentualnych kar i sankcji, jakich przecież chcemy uniknąć.

To, co najważniejsze!

Jeśli chcemy uniknąć problemów z bramą wjazdową, pamiętajmy, żeby chociaż raz w roku wykonać jej przegląd techniczny. Elementy konstrukcji bramy, takie jak zawiasy, napędy itp., ulegają zużyciu i po jakimś czasie, bez odpowiedniej interwencji, będzie z nimi coraz gorzej. Część zadań warto zlecić fachowcom, niektóre możemy zrobić sami, lecz jak chcemy mieć pewność profesjonalnego wykonania usługi, lepiej postawić na to pierwsze rozwiązanie. Fachowiec sprawdzi bowiem najważniejsze elementy jak mocowanie wału bramy, stan łożysk, zawiasów, rolek, sprężyn oraz poziom zużycia linek. 

Nie ma wątpliwości, że wykonanie regularnego przeglądu bramy wjazdowej wpływa pozytywnie na każdy aspekt, jej zdecydowanie lepszą kondycję. Dzięki temu działa bezpiecznie i niezawodnie każdego dnia. Takie kontrole umożliwiają wykrycie różnych potencjalnych problemów. Pozwala to też na szybką naprawę usterki, nie dopuszczając do tego, by stała się ona dużo poważniejsza.