Strona główna » Sprężynka krańcówek

Sprężynka krańcówek

Do czego służy ta sprężynka?

W automatyce do bram przesuwnych z mechanicznym ogranicznikiem, sprężynka ma za zadanie poinformować centralę napędu o położeniu bramy.
Na początku i na końcu skrzydła bramy zainstalowane są krańcówki mechaniczne, metalowy element wygięty w kształcie łyżki. Kiedy brama jest otwarta, krańcówka wygina sprężynę, która następnie załącza jeden z dwóch mikrowyłaczników w napędzie. Poprzez załączenie odpowiedniego mikrowyłącznika centrala „wie” czy brama jest otwarta czy zamknięta.
Ważna jest regularna kontrola, aby nic nie przeszkadzało w pracy sprężynki. Ewentualny zalegający na listwie zębatej bramy śnieg, lód lub liście może w trakcie otwierania i zamykania powodować zadziałanie jednego z mikrowyłączników. Spowoduje to zatrzymanie się bramy i przysporzy niepotrzebnych nerwów.
W przypadku dużego zapylenia w okolicy bramy, może się zdarzyć, że wyłączniki krańcowe nie będą pracowały poprawnie. Należy je wówczas wymienić i zadbać o zmniejszenie ilości pyłu przy bramie.
Serwis napędów do bram przeprowadzany regularnie co rok, pozwala na zapewnienie długiej i bezawaryjnej pracy silników do bram przesuwnych oraz dwuskrzydłowych.